Ze względu na różniące się charaktery pies i kot nie należą do najlepszych przyjaciół. Jednak zdarzają się przypadki, że nie tylko mogą zamieszkać razem pod wspólnym dachem, ale nawet stworzyć ze sobą zgodne stado.
Wielu miłośników domowej oranżerii nie ogranicza się do przygarnięcia psa bądź kota i szuka dla niego towarzystwa niekoniecznie tego samego gatunku zwierzęcia domowego. Ponieważ psa i kota więcej różni niż zbliża do siebie ich koegzystencja pod jednym dachem nie zawsze należy do udanych.
Charaktery psa i kota
Pies zazwyczaj traktuje kota jako zdobycz łowiecką a kot nie chce się dzielić z psem swoim terytorium za jakie uważa nasz dom. Jednak odwieczni wrogowi mogą się zaakceptować i żyć w zgodzie. Wystarczy jednak dobrze poznać ich zwyczaje, charakter i potrzeby, by pomóc im zaprzyjaźnić się.
Kot to samotny łowca, który potrzebuje dużej swobody a co się z tym wiąże dużej przestrzeni życiowej.
Pies z kolei to niezwykle towarzyskie zwierzę, które bardzo szybko nawiązuje kontakt ze swoim właścicielem i nie jest w stanie bez niego żyć.
Jak połączyć natury psa i kota
Żeby połączyć ze sobą tak różne charaktery trzeba stworzyć naszemu domowemu stadzie odpowiednie warunki bytowe. Przede wszystkim nasze pupile powinny mieć swoje miski. Wówczas zjedzenie posiłku nie będzie im się kojarzyło z łowami i „walką o strawę”. Ponieważ zwierzęta tak samo jak człowiek potrzebują spokojnego azylu za takie uważają swoje legowisko. Pies i kot potraktują je nie tylko jako miejsce odpoczynku, ale również strefę bezpieczeństwa i miejsce przeznaczone na potrzebną każdemu chwilę samotności.
Jakie psy i koty wybierać
Decydując cię na adopcję psa i kota warto wybrać młode zwierzęta najlepiej szczeniaka i kociaka, które szybko zasymilują się w nowych warunków i obecność przedstawiciela innego gatunku stanie się dla nich normalnością. Trochę trudniej przedstawia się sytuacja gdy już posiadamy jedno zwierzę, a planujemy przygarnąć jego odwiecznego wroga. Specjaliści od zwierzęcych zachować zalecają wstępną konfrontację zwierząt, które mają zamieszkać pod wspólnym dachem, i podczas której można zaobserwować ich zachowania wobec siebie. Nieagresywny pies dość szybko zaakceptuje małego kotka przejmując rolę jego życiowego przewodnika, a kot jeśli nowy członek rodziny nie będzie zbytnio naruszał jego strefy bezpieczeństwa pogodzi się z nową dla niego sytuacją.
W razie pojawienia się kłopotów asymilacyjnych warto skorzystać z pomocy behawiorystów, którzy dzieląc się fachowymi wskazówkami pomogą rozwiązywać problemy w naszym domowym stadzie.
Artykuł powstał na podstawie informacji zawartych na stronie http://www.naszefutrzaki.pl, jednego z najlepszych serwisów poświęconym zwierzętom i poradom dotyczącym zdrowia i wychowania naszych pupili. Znajdziemy na nim również wiele ciekawostek ze świata psów i kotów.