Search
podróż

Slow travel – o co w tym chodzi?

Po idei slow life, która stanowczo sprzeciwia się dzisiejszemu pędowi życia, czas na podróże w wersji slow, czyli slow travel. Powolne podróżowanie – tak moglibyśmy to przetłumaczyć na nasz język. Dlaczego niektórzy podróżują w stylu slow?

Najlepiej obrazuje to cytat jednego ze znanych podróżników, który mówi o tym, że w podróży, jak i w życiu, nie chodzi o ilość przebytych kilometrów, lecz o głębokość naszego przeżycia. Taka jest właśnie idea slow travel – podróżowania we własnym tempie. Okazuje się, że zbyt wiele osób podchodzi ambitnie również do swoich wakacji. Zapominamy, że najważniejszy jest w nich odpoczynek, a nie odhaczanie kolejnych pozycji na liście rzeczy do zobaczenia. Przekonajmy się więc o tym, że podróżować powoli oznacza podróżować prawdziwie.

Czy rzeczywiście musimy poznać wszystko?

Otóż odpowiedź jest prosta – nie musimy, a pewnie nawet nie zdołamy zwiedzić całego kraju, nawet jeśli nasz urlop trwałby miesiącami. Tak samo jak wielu z nas nie zna po prostu całej Polski, tak niemożliwym jest odwiedzenie wszystkich interesujących miejsc nawet podczas podróży do o wiele mniejszych krajów. Indie, Włochy, Hiszpania czy Islandia – w tych krajach jest to jeszcze bardziej niemożliwe. Dlatego zamiast ciągle zmierzać z jednego celu do drugiego – warto dać się ponieść chwili, by móc rozkoszować się czasem spędzonym w podróży. Dla osób, które mają standardowe dwa tygodnie urlopu, oznacza to rozkoszowanie się jednym, wcześniej wybranym miejscem.

Slow travelling – co się kryje za tym wyborem?

Decydując się na podróżowanie w powolnym tempie doznajemy kilku rzeczy. Przede wszystkim zaczynamy poznawać kulturę danego kraju, a w sposób szczególnie autentyczny – zamieszkujących go. Idea tego stylu podróżowania zakłada wybieranie mniejszych hoteli, zatrzymywanie się w miejscowościach, które nie są uznawane za kurorty turystyczne. Slow travelling to wizyty w małych, lokalnych restauracjach, a nie wybieranie jedzenia, które możemy otrzymać wszędzie. Powolne podróżowanie to wspieranie lokalnej społeczności, czyli wizyty w małych sklepach, a także w tych miejscach, gdzie zbierają się tubylcy. Idea slow travellingu jest mocno związana z podróżowaniem ekologicznym, to znaczy wybieraniem publicznego transportu, nierzadko również kajaku, roweru czy po prostu – własnych nóg.

Jak podróżować powoli?

Żeby móc rozkoszować się podróżowaniem musimy zmienić nasze podejście do organizacji czasu w podróży. Nie traktujemy każdego dnia jako planu, który musi zgadzać się co do jednej minuty. Musimy pozwolić sobie na bezczynność, gdyż jest to droga do odkrycia sensu podróży. Nasze działania nie mogą być kierowane pośpiechem – dajmy sobie czas na odpoczynek i rozkoszowanie się chwilą. Jednocześnie wykazujmy samodzielność. Slow travelling to nie gotowa propozycja od biura podróży, lecz wyjazd zaplanowany przez nas samych.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *